Home » Haberler » İşyerinde mangal yakan aşçı işinden oldu

İşyerinde mangal yakan aşçı işinden oldu

Mesai saatlerinde yemek saati dışında işyeri düzenini de bozacak şekilde mangal yakması nedeniyle işveren tarafından iş akdi feshedildi.

İşyerinde aşçı olarak görev yapan işçi, işyeri sınırları içerisinde mangal yaktığının disiplin kuruluna bildirilmesi üzerine, savunmasında sadece ekmek arası peynir, domates yaptığı ve ayran içildiğini savundu.

İşyeri disiplin kurulunun, et, domates, biber, baklava ve ayran ile fabrika sahasında mangal yapıldığından, işverenin güveni kötüye kullanıldığından doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmayan eylemden dolayı sözleşmenin feshine karar vermesi üzerine işçi, iş mahkemesine başvurdu…

mangal

Yerel mahkeme, işçinin talebini kabul ederek, işveren feshini haksız bulup işçiye tazminat ödenmesine karar vermiş ise de, Yargıtay 7. Hukuk dairesi, işveren feshinin haklı olduğuna karar vererek yerel mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay,” Mahkemece aşçı olan davacının yemek saatleri dışında kendisinin sorumlu olduğu depodan yemek malzemeleri ile çalışma düzenini de etkileyecek şekilde mangal yapması nedeniyle doğruluk ve bağlılığa uymayan eyleminden dolayı sözleşmesinin feshinin haklı nedene dayandığı dikkate alınmadan kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi hatalıdır. dedi.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*