Home » Haberler » İş Güvenliği Uzmanları Daha Fazla Çalışacak

İş Güvenliği Uzmanları Daha Fazla Çalışacak

İş güvenliği uzmanı çalıştırmanın zorunlu olduğu saatler 2013 yılında azaltılmıştı. Geçtiğimiz hafta yapılan değişiklikle, 50 çalışanı olan az tehlikeli işyeri bile ayda 5 saat yerine 8.3 saat uzman bulundurmak zorunda. Aynı süre tehlikeli işyerinde 6.6 saatten 16.6 saate çıkarıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda  nisan ayında  yapılan kapsamlı değişikliğin ardından iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülükleri de değişikliğe uğradı. İşçi başına iş güvenliği uzmanı çalıştırma saatleri artırılırken, büyük işyerlerinde tam gün istihdam edilmesi zorunlu işçi sayıları da artırıldı.

Bilindiği üzere, belli bir kapasiteyi aşan işyerleri tam gün iş güvenliği uzmanı çalıştırırken, diğer işyerlerinde tam gün yerine bu amaçla kurulmuş firmalardan hizmet satın alınabiliyor. Yapılan değişiklik uyarınca, 10 kişiden fazla çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde işçi başına ayda en az 6 dakika olan iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 10 dakikaya çıkarıldı. Bu süre, 10’dan fazla çalışanı olan tehlikeli işyerlerinde 8 dakikadan 20 dakikaya, çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise işçi başına ayda 12 dakikadan 40 dakikaya yükseltildi.

Bu durumda, 50 işçi çalıştıran az tehlikeli bir işyerinde yapılan değişiklikle 8.3 saat hizmet alınması gerekecek.(Daha önce ayda  5 saat iş güvenliği uzmanı çalıştırmak yeterli idi) Bu süre, 50 işçi çalıştıran tehlikeli işyerlerinde 6.6 saat den 16.6 saat’e , çok tehlikeli işyerlerinde ise  10 saat’den 33 saat’e çıkarıldı.

1075203_a7a21956ae26c55a8d274477c743317a

BÜYÜK İŞYERİNDE TAM GÜN ZORUNLULUĞU 4 KATA KADAR ARTTI

 

Değişiklik öncesinde, az tehlikeli sınıfta yer alan 2 bin ve daha fazla çalışanı olan işyerleri için tam gün çalışacak en az 1 iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğu varken şimdi bu sayı 1000 işçiye düşürüldü. Dolayısıyla, 2 bin işçisi olan az tehlikeli bir işyeri artık 1 değil 2 iş güvenliği uzmanı çalıştıracak.

Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde daha önce bin 500 işçi için en az 1 iş güvenliği uzmanını tam gün istihdam zorunluluğu varken, işçi sayısı 500’e indirildi. Şimdi aynı işveren 1 yerine 3 uzman istihdam etmek zorunda olacak.

Çok tehlikeli işyerlerinde daha önce bin işçi başına 1 uzmanı tam gün istihdam etmek gerekirken, şimdi işçi sayısı 250’ye indirildi. Böylece aynı işveren 1 uzman yerine 4 uzman çalıştırmakla yükümlü hale geldi.

Çalışan sayısı 10’dan düşük az tehlikeli işyerlerinde işçi başına yılda en az 60 dakika iş güvenliği hizmeti satın alma yükümlülüğü ise değiştirilmedi.

ÇALIŞMA YASAĞI GELDİ

Bir iş yerinde tam gün çalışan bir iş güvenliği uzmanı, bu iş yeri dışında başka bir iş yerinde fazla çalışama yapamayacak.

UYGULANMA TARİHİ 2016

Yönetmelikte, iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğüne ilişkin değişiklikler için işverenlere 8 ay süre tanındı. Yeni yükümlülükler, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

 

YETKİ İPTALİNE MAHKEMELER KARAR VERECEK

Ölümlü ya da sakat kalınan iş kazalarında sorumluluğu bulunan iş güvenliği uzmanlarının yetki belgesi 6 ay süreyle askıya alınıyordu. Yapılan düzenlemeyle, yetki belgesinin iptal edilebilmesi için, iş güvenliği uzmanının söz konusu kazada ihmali bulunduğunun yargı kararıyla kesinleşmesi koşulu aranacak. Yetkisi iptal edilen uzmanlar İSG-KATİP sistemi üzerinden ilan edilecek. Bu kişilerin tüm sözleşmeleri, başka bir işleme gerek kalmaksızın doğrudan iptal olacak.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*