Home » Haberler » İntibak Davasında Sona Gelindi

İntibak Davasında Sona Gelindi

İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği’nin (İMBED) Ankara 8’inci İş Mahkemesi’nde açtığı intibak davasının, 2 Şubat’ta sonuçlanması öngörülüyor.

Dava sürecinde emekliler aleyhine hazırlanan bilirkişi raporu iptal edilmiş ve emeklilere umut olmuştu. Yeni bilirkişi raporu yetişirse, dava 2 Şubat’ta karara bağlanacak.

İkinci dava olan ve Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından açılan davanın 17 Mart’ta karara bağlanması bekleniyor. Böylece 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için yaklaşık 355 TL tutarında bir zam umudu doğuyor.

Ankara İş Mahkemesi’nde görülen bu davanın da son duruşmasında mahkeme konuyu bilirkişi incelemesine havale etmişti. İntibak konusunu daha önce ombudsmana taşıyan TÜED, dava açılması yönünde görüş gelince yargıya başvurmuştu.

Hem İMBED hem de TÜED, açılan davaların olumlu sonuçlanacağı ifade ediyor. Emekliler davaların sonucunu merakla beklerken; mahkemelerden olumlu karar çıkması halinde milyonlarca kişi intibak zammı hakkından faydalanacak.

2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon işçi emeklisine yapılan intibak zammından, daha sonra emekli olanlar da yararlanacak. Eski emekliler 355 liraya varan intibak zammı almıştı. Yeni intibakta da bu civarda artış olması bekleniyor.

İntibak zammında 2000 yılından önce emekli olan Bağ-Kur’lular yararlanamamıştı. İlk intibaktan faydalanamayan Bağ- Kur’lular, yeni intibakta unutulmamak istiyor. Bağ- Kur emeklileri, bu konuda şunları söylüyor: “2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara intibak zammı yapıldı. Halbuki Bağ-Kur’luların maaşları daha düşük. Bizim de intibak kapsamına alınmamız gerekiyor. Şimdi 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı gündemde. Bizleri de unutmasınlar.”

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*