Üç aylık maaşımı alamadım. Şirkete tebligat yapamıyoruz.

Merhaba,
Ben çalıştığım şirkette maaşımın yaklaşık yarısını çalıştığım süre boyunca elden aldım, SGK da asgariden yatırıldı. Şirket kapatılmadan önceki üç aylık maaşımı alamadım, şirket kapatıldıktan sonra da avukata başvurdum ve bir ihtarname gönderdik. Ancak şirket tamamen taşındığından yerine ulaşmadı. Ticaret sicilde adres değişikliği de görünmediğinden bu yolla bir yere varamadık. Dava açma konusunda da önceki çalışma arkadaşlarımdan kimse (aynı olayı yaşamış olmalarına rağmen) tanıklığa yanaşmadığından bunu da yapamadık. Şirket anonim şirketi, benim dışımda birçok çalışana ve tahminen müşteriye borçlu olarak tek ortak ile kapattı, iflas açıklamış durumda değil, halen aynı adresinde görünüyor ve ilgili tek kişi artık yurtiçinde değil. Artık maaşımdan da vazgeçtim ama böyle insanların yüzsüzce keyif çatabiliyor olmalarından çok rahatsız oluyorum. Yapabileceğim başka bir şey var mıdır? Teşekkür ederim.

Gönderen: Işıl

1 Cevap

  1. Bu gibi durumlarda ihtarname göndermek sadece vakit kaybı malesef. Şirketin, ticaret sicilde kayıtlı göründüğü adreste faaliyet göstermesi gerekiyor. adresini değiştirmesi halinde bunu sicilde tescil ettirmesi gerekiyor. Size önerim, alacağınızı hesaplayıp şirket hakkında derhal icra takibi başlatın. Tebligat bila iade dönecektir. aynı zamanda ticaret sicil müdürlüğünden şirketin tebliğe yarar kayıtlı adresini sordurun. Ticaret sicilden bildirilen adrese ardından T.K 35. maddesi uyarınca tebligat yapabilir ve takibi kesinleştirebilirsiniz. Şirket yetkilileri yurt dışında olduğundan itiraz edecek birilerinin çıkacağını sanmıyoruz. Böylelikle 1,5-2 yıl sürebilecek dava sürecini de kısaltmış ve 2 ayda takibi kesinleştirmiş olursunuz.
    Gelelim alacağı nasıl tahsil edebileceğinize. Eğer şirketin içini boşaltmışlarsa ve şirket sadece kağıt üzerinde ise, alacağınızı pek tahsil imkanınız görünmüyor. Ancak ticaret sicilde kayıtlı adresinde faaliyet göstermediğinden, ticareti usulsüz terk suçundan şirket yetkilisi hakkında hapis cezası çıkarabilme, böylelikle şirket yetkilisini size olan borcunu ödemeye zorlayabilme imkanınız var.
    Teknik konular olduğu için, konusunda uzman bir avukattan prosefyonel destek almanızı öneririm. İyi çalışmalar

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*