Home » Haberler » İşsizlik ödeneği (İşsizlik sigortası) hakkında bilinmesi gerekenler

İşsizlik ödeneği (İşsizlik sigortası) hakkında bilinmesi gerekenler

İşsizlik sigortasından faydalanabilmek için:

1-İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışılmalıdır.

2-Kendi istek ve kusuru dışında iş kaybedilmelidir.

3-Fesihten önceki son 120 gün içinde prim ödenmiş olmalı ve aynı zamanda sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır.

4-Fesihten sonraki 30 gün içinde İşkur’a başvurulmalıdır.
30 günlük süre geçirilirse gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülür.

5-İşveren değil İşkur sorumludur.
Fesihten önceki son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 6 ay süre ile 900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 8 ay süre ile 1080 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 10 ay süre ile işsizlik ödeneği verilir.
Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı dır. Ancak bu miktar asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemez.
Damga vergisine tabidir. Başkaca kesinti yapılmaz.

2 Cevap

  1. ismail yılmaz

    merhaba.
    işe iade davası görülen işçi işsizlik sigortası ödeneğinden de faydalanabilir mi? Bazı illerde dava sonucunu bekleme gibi şart arandığı söyleniyor.İşsiz kalan işçinin mağduriyetinin engellenmesi için ne yapılması gerekir?İşkur’a da bu yüzden dava açılması gerekir mi?Teşekkür ederim.

    • Emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılanlar, kendi istifa edenler,ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkartılan işçiler diğer koşulları taşısalar bile işsizlik sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Bu noktada işverenin çıkışınızı nasıl gösterdiği önemli. Eğer bu hususta sorun yoksa ve prim şartları da mevcutsa, işe iade davasının açılmış olup olmaması, işsizlik ödeneği almanıza engel değildir.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*