Home » Haberler » Bağkur Borçları Siliniyor

Bağkur Borçları Siliniyor

Prim borcu olduğu için emekli olamayan ya da sağlık hizmetlerinden faydalanamayan 1 Milyon Bağ-kur’lunun borçları silinecek. Genelgeye göre 1.3 milyon Bağ-Kur’lunun borçlarından kurtulması için yapılacak işlemler belirlendi. SGK yayınladığı genelge ile borcu olanların bir dilekçe ile kuruma başvurmaları gerektiğini açıkladı.

Kimleri Kapsıyor?

Genelgeye göre; şirket ortakları da dahil tüm Bağ-Kur’lular borç sildirmeden yararlanabilecek. Takvim’in  haberine göre tarım Bağ-Kur’luları ve esnaf da kapsamda olacak. Borç süresinin en az 12 ay olması en önemli şartlardan biri. Böylece, 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle geriye yönelik en az 12 ay borcu olan her Bağ-Kur’lu, borcunu tamamen sildirebilecek. 12 aydan daha az borcu olanlar ise borçlarını sildiremezken yapılandırarak taksitler halinde ödeyebilecek.

asdfg

Borçları silmek için belirlenen süre 3 ay. Son tarih 31 Temmuz 2015. Düzenlemeye göre borçlarla birlikte hizmetler de dondurulacak ve ileride istenirse yeniden para ödenerek emeklilik hesabına katılacak. Ancak ödeme yapılırken o zaman geçerli olan asgari ücret baz alınacak.

Dilekçe İle Başvurulacak

Temmuz ayını beklemek istemeyen borçlu vatandaşlar bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne başvurarak bir dilekçe ile hemen borçlarını sildirebilecek. Borcu silinen tüm Bağ-Kur’lular, eğer diğer emeklilik şartlarını taşıyorlarsa hemen emekli olabilecek. şartları taşımıyorlarsa alamadıkları sağlık hizmetlerine kavuşacak ve emeklilik için primlerini ödemeye başlayabilecek.

Borcunu Yapılandıranların Durumu

Borcunu daha önce çıkan yapılandırma yasalarından yararlanarak taksitlendirenler için de hak tanındı. Bu kişiler, taksitleri ödemeye devam ediyor olsalar bile 3 aylık sürenin sonunu beklemeden bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak borçlarını sildirebilecek. Dolayısıyla artık taksit ödemeyecekler ancak sildirdikleri borca karşılık gelen hizmetleri de askıya alınacak. İleride isterlerse bu süreleri yeniden canlandırabilecekler. Borcunu yapılandırmadan peşin olarak ödeyenler ise bu düzenlemeden yararlanamayacak.

Borç Sildirme Şartları ve Yapılması Gerekenler

*Borç süresinin 12 ay ve daha fazla olması şartı aranıyor.
*Hemen sildirmek için dilekçe vermeniz şart.
*Dilekçe vermeyenler için son tarih 31 Temmuz 2015.
*Borcunu yapılandıranların mutlaka dilekçe vermesi isteniyor.
*Dilekçeler bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne verilmeli.
*Borcun tamamı siliniyor ve hizmetler donduruluyor.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*