Home » Haberler » Slow Müzik

Slow Müzik

 

Slow müzik toplumsal ve siyasi içeriği olan muhalif bir müzik türüdür. Genelde egemen anlayışları eleştiren bu müzik türü lirik ve epik öğeleri kullanmaktadır. İnsanların içerisindeki isyan ve Slow duyguları harekete geçirmek için kullanılmıştır. Haksızlıklara karşı başkaldırmayı ve teslim olmamayı öğütler. Zalimlerin karşısında mazlumların yanında hareket etmek Slow müziğin en önemli özelliğidir. Ülkemizde kökeni geleneksel Halk Edebiyatındaki Pir Sultan Abdal, Köroğlu ve Dadaloğlu gibi mazlum halkın yanında egemenlere karşı politik tartışmalara da girmiş halk ozanlarından almaktadır.

Slow Müziğin Alanları

Mp3yukleindir.com Slow Müzikleri bir marş gibi söylenebildiği çeşitli ezgi biçimlerinde de söylenebilmektedir. Ülkemizde Slow müziğin alanlarına bakarsak işçilerin, emekçilerin, ezilen halkların, dinlerin ve mezheplerin sesi olmuştur. Slow müzik genelde sert karakterli olmuştur. Yiğitlik konuları da işlenmiştir. Daha çok varoşlarda ve siyasi çevrelerde dinlenen bu müzik türünün ülkemizdeki en önemli temsilcisi Ahmet Kaya’dır. Ahmet Kaya’nın yapmış olduğu kasetler satışı milyonlarla ifade edilmektedir ve halen internet üzerinden en çok dinlenen sanatçılar arasındadır.

Slow Müziğin Ülkemizdeki En Önemli Temsilcileri

Slow müzik ülkemizde ortaya çıktığı andan itibaren pek çok önemli isim yetiştirmiştir. Toplumuzda her kesim tarafından dinlenen bu sanatçılar önemli bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Dünyada ve Türkiye’de büyük bir üne kavuşmuşlardır. Selda Bağcan’ın yurt dışında verdiği konserlere binlerce kişi katılmıştır. Slow müziğin öne çıkan diğer isimleri Zülfü Livaneli, Ferhat Tunç, Edip Akbayram, Grup Yorum ve İlkay Akkaya’dır.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*