Home » Haberler » İşçinin, mobbing nedeniyle savcılık şikayeti üzerine verilen takipsizlik kararı, işverene haklı nedenle fesih hakkı verir mi?

İşçinin, mobbing nedeniyle savcılık şikayeti üzerine verilen takipsizlik kararı, işverene haklı nedenle fesih hakkı verir mi?

İşçinin, mobbinge maruz kaldığı konusunda işveren aleyhine şikayette bulunması Anayasal bir hak olan şika­yet hakkı kapsamındadır.

Yapılan şikayet; bir hakkın kullanımı ise, iftira veya kişilik haklarına saldırı niteliği taşımadığı sürece fesih için haklı veya geçerli bir neden olamaz.

Dolayısı ile, işçinin, mobbing iddiasıyla savcılığa yapmış olduğu şikayet dilekçesinde, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı, mobbing kapsa­mında kalan ihbar içeriği hakkında İş Mahkemeleri’ne dava açabileceği belirtilerek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesi, işverene iş akdini haklı nedenle fesih hakkı vermez. Yargıtay da bu görüştedir.  (Yargıtay 9.HD. 17.04.2014 gün, 2014/1440 E, 2014/13116 K)

9 Cevap

 1. Ahmet Bey merhaba,

  Yazınızda dayanak olarak belirtmiş olduğunuz Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin ilgili kararına nereden ulaşabilirim acaba, benimle paylaşabilir misiniz?

  Teşekkürler.

 2. Aydoğan DOĞRU

  Söz konusu Yargıtay 9.HD. 17.04.2014 gün, 2014/1440 E, 2014/13116 K sayılı kararını göndermeniz mümkünmüdür.Teşekkürler Saygılarımla Aydoğan DOĞRU aydogandogru@gmail.com…aydogandogru@yahoo.com.tr

 3. Merhabalar işverenim devamlı bize dükkan üzerinde sözlü şiddet uyguluyor ve gecmişe yönelik sgk doğru düzgün ödememiş ve bu gecmişe dönük olan sgk hep ayrı firmalar acarak başkasını üstüne kendi işletmeci gibi gözüktü ben bu gecmişe yönelik dava acabilirmiyim ?

 4. Merhabalar

  Bende önceki çalıştığım iş yerimi mobbing sebebiyle mahkemeye verdim davayı kazandık hakkettiğim miktar yattı ama temyize gittikleri için parayı kıullanamıyoruz yani icra kasasında bekliyor temyize gideli ytaklaşık 3 ay oldu temyizde karar bozulur mu bozulmaz mı avukatımla sürekli irtibattayım bir gelişme olursa haber ederim deyip geçiştiriyor iş mahkemelkrinde 8 gün diye biliyorum temyiz sürecini yanılıyır muyum?

  • İşçilik alacaklarında dosyaların Yargıtay’dan dönüş süresi ortalama 2 yıl. Sizin dosya istinafa (Bölge Adliye Mahkemesi’ne ) gitmiştir.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*