Home » İş Kazası » İşverence, iş kazasının kuruma bildirilmemesinin yaptırımı nedir?

İşverence, iş kazasının kuruma bildirilmemesinin yaptırımı nedir?

5510 sayılı Kanun’un 21. maddesine göre, iş kazasının 13. maddenin ikinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sürede işveren tarafından Kuruma bildirilmemesi halinde, bildirim tarihine kadar geçen süre için sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği, Kurumca işverenden tahsil edilir (f.2).

Kanunda, bağımsız çalışan sigortalıların iş kazasını geç bildirmeleri de bir yaptırıma bağlanmıştır. İş kazasının, kanunda belirtilen süre içinde Kuruma bildirilmemesi durumunda, sigortalıya yapılacak iş göremezlik ödenekleri bildirim tarihinden itibaren ödenir. Bunun yanında, 6331 sayılı İSGK, m. 14/1 hükmünde, belirtilen yükümlülüklere aykırı davranan işveren hakkında, idari para cezası öngörmektedir (m. 26/1,e).

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

istanbul escort istanbul escort

escort bayan escort bayan escort bayan escort bayan escort bayan escort bayan escort bayan escort bayan escort bayan escort bayan bedava bahis bedava bahis piabet bedava bahis piabet sohbet deneme bonusu veren siteler alanya escort türk porno kartal escort avrupa yakası escort anadolu yakası escort göztepe escort ümraniye escort kurtköy escort hilbet kayıt hilbet instagram takipçi hilesi istanbul escort hilbet escort güvenilir casino siteleri piabet hilbet seks hikaye deneme bonusu veren siteler illegal bahis kurtköy escort pendik escort maltepe escort gebze escort maltepe escort kartal escort pendik escort kurtköy escort istanbul escort

pendik escort istanbul escort