Çırakların, stajyer öğrencilerin geçirdiği kaza, iş kazası kapsamında mıdır?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre, “… aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun iş kazaları ve meslek hastalıkları… hükümleri uygulanır” (m. 25/IV). Dolayısı ile bunların uğradıkları kaza da iş kazası sayılır.

5510 sayılı Yasanın 5. maddesinin (b) hükmüne göre de, iş sözleşmesi ile çalışmamakla birlikte 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası hükümleri uygulanır. Aynı madde hükmü, meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler hakkında da iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümlerinin uygulanacağını belirtmekledir.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*